Światowy Tydzień Karmienia Piersią

z Brak komentarzy

Dziś zaczyna się Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Wg UNICEF: tylko 40% dzieci na świecie jest karmionych wyłącznie piersią

???? Genewa/Nowy Jork, 1 sierpnia 2017 r. –Badanie przeprowadzone w 194 krajach ujawniło, że tylko 40% dzieci poniżej 6. miesiąca życia jest karmionych wyłącznie piersią. Jednocześnie tylko w 23 krajach więcej niż 60% mam karmi piersią. Z okazji Światowego Tygodnia Karmienia Piersią, UNICEF i Światowa Organizacja Zdrowia wraz z inicjatywą Global Breastfeeding Collective opublikowały najnowszy raport.

Badanie pokazuje również, że karmienie piersią ma pozytywny wpływ na zdrowie zarówno dziecka, jak i matki, oraz rozwój procesów poznawczych malucha. Jest to szczególnie istotne w ciągu pierwszych 6 miesięcy życia dziecka, ponieważ pomaga zapobiegać chorobom biegunkowym i zapaleniu płuc, czyli dwóm najczęstszym przyczynom zgonów dzieci. Matki, które karmią piersią rzadziej zapadają na raka jajnika i piersi.

Karmienie piersią daje dzieciom najlepszy start w życie, powiedział dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, Dyrektor Generalny WHO. Kobiece mleko działa jak pierwsza szczepionka dla dziecka chroniąc je przed potencjalnie zabójczymi chorobami. Mleko matki jest też najbardziej wartościowym pokarmem dla dziecka i daje mu wszystko, co jest niezbędne do przeżycia.

Raport wskazuje, że roczne inwestycje na poziomie zaledwie 4,70 dolarów w przeliczeniu na każdego noworodka pozwoli podnieść do 2025 r. globalny wskaźnik wyłącznego karmienia piersią dzieci do 6. miesiąca życia nawet do 50%. Osiągnięcie tego celu pomoże uratować życie 520 000 dzieci poniżej 5. roku życia i zaoszczędzić 300 mld dolarów w ciągu następnych 10 lat. Będzie to spowodowane mniejszą liczbą przypadków zachorowań i mniejszymi kosztami związanymi z opieką medyczną oraz ze wzrostem produktywności.

Karmienie piersią jest jedną z najbardziej efektywnych i opłacalnych inwestycji, jaką mogą podjąć społeczności dla ochrony zdrowia swoich najmłodszych członków oraz dla przyszłości ich gospodarek, powiedział Anthony Lake, Dyrektor Generalny UNICEF.

Badanie pokazuje, że w pięciu największych wschodzących gospodarkach: Chinach, Indiach, Indonezji, Meksyku i Nigerii, brak inwestycji w karmienie piersią skutkuje śmiercią około 236 000 dzieci rocznie i powoduje 119 mld dolarów strat.

Inicjatywa Global Breastfeeding Collective apeluje do państw o:

· Podniesienie poziomu inwestycji dla zwiększenia wskaźników karmienia piersią od narodzin dziecka do ukończenia 2. roku życia.

· Pełną implementację Międzynarodowego Kodeksu Marketingu Produktów Zastępujących Mleko Kobiece oraz odpowiednich rezolucji Światowego Zgromadzenia Zdrowia poprzez przepisy prawne, które są egzekwowane i niezależnie monitorowane przez organizacje nieposiadające konfliktu interesów.

· Uregulowania dotyczące urlopu na opiekę nad dzieckiem i polityki w zakresie karmienia piersią w miejscu pracy, stworzonej w oparciu o wytyczne Międzynarodowej Organizacji Pracy.

· Wdrożenie 10 kroków do skutecznego karmienia piersią na oddziałach położniczych oraz zapewnienie chorym noworodkom mleka kobiecego.

· Poprawę dostępu do wykwalifikowanych doradców laktacyjnych.

· Zachęcanie społeczności do ochrony, promowania i wspierania karmienia piersią.

· Wzmocnienie systemów monitorowania śledzących postępy w zakresie polityk, programów i finansowania działań związanych z podnoszeniem zarówno krajowych, jak i globalnych wskaźników karmienia piersią.

Karmienie piersią jest niezbędne dla osiągnięcia wielu Celów Zrównoważonego Rozwoju. Poprawia wskaźniki dotyczące wyżywienia (Cel 2), chroni dzieci i zmniejsza ryzyko przenoszenia chorób niezakaźnych (Cel 3) oraz wspiera rozwój poznawczy i poziom edukacji (Cel 4). Karmienie piersią jest również skuteczne w likwidacji ubóstwa, promowaniu wzrostu gospodarczego i zmniejszeniu nierówności.

Nie każda z nas może karmić, nie każda chce. Musimy pamiętać, że to zawsze decyzja mamy. Warto na pewno o karmienie piersią powalczyć. Choć wiem, że na początku to nie takie proste. Obie moje Córeczki karmiłam piersią. Dla mnie to była prawdziwa magia. Kochałam te chwile. Choć tak jak piszę, nie na początku. Choć wielu nieprzyjemności mogłam uniknąć, niektóre dolegliwości złagodzić jeżeli wiele rzeczy bym wcześniej wiedziala. Ważna jest edukacja, a nie presja. A Wy dziewczyny karmiłyście piersią? Jakie trudności miałyście? Ściskam i przesyłam dużo pozytywnej energii ????????

Zostaw Komentarz

CommentLuv badge