pobierz PREGNICIOUS PROGRAM EDYTA LITWINIUK
Pamiętaj o pniższych zasadach:
- Na każdej wizycie u lekarza upewnij się, że możesz ćwiczyć!
- Jeżeli nie byłaś aktywna przed ciążą to I trymestr nie jest najlepszym momentem, by rozpoczynać swoją przygodę z aktywnością ruchową. Zaczekaj do 4 miesiąca.
- Jeżeli ćwiczyłaś przed ciążą i chcesz kontynuować trening podczas ciąży to w I trymestrze nie ćwicz w dniach, w których przypadałaby miesiączka, gdybyś nie była w ciąży.
- Przede wszystkim słuchaj swojego organizmu, obserwuj jakie sygnały wysyła Twoje ciało. Jeżeli coś Cię niepokoi to przerwij trening.
- Celem treningu nie powinno być spalanie tkanki tłuszczowej.
- Każda kobieta za zgodą lekarza może w celu podtrzymania wydolności kontynuować trening, stosując obciążenia sprzed ciąży lub rozpocząć nowy program treningowy. Według ogólnego zalecenia podczas treningu częstość tętna powinna utrzymywać się na poziomie poniżej 125 – 140 ud./min.
- Kobiety w ciąży nie powinny wykonywać nowych, niestosowanych wcześniej ćwiczeń siłowych, gdyż mogą one stanowić dla nich nadmierne obciążenie. Podczas zajęć treningowych należy unikać ćwiczeń izometrycznych, w czasie których dochodzi do rozwijania dużych napięć mięśniowych oraz ćwiczeń oporowych, wymagających leżenia na wznak.
- Od początku ciąży wzmacniaj mięśnie Kegla (w taki sposób jakbyś chciała powstrzymać strumień moczu).
- Nie wykonuj intensywnych ćwiczeń fizycznych ponieważ krew z jamy brzusznej w tym i macicy przemieszcza się do pracujących mięśni i skóry istnieje ryzyko niedotlenienia płodu.
- Uważaj na wzrost temperatury ciała podczas ćwiczeń fizycznych, szczególnie w I trymestrze. Przypuszczalnie wzrost temperatury ciała powyżej 40 stopni może spowodować uszkodzenie płodu.
- Zbyt intensywny wysiłek może powodować przedwczesny poród poprzez pobudzenie do skurczów mięśni gładkich macicy.
- Zalecane jest ograniczenie ćwiczeń w ostatnim IX miesiącu
- Przeciwwskazania do wykonywania ćwiczeń w ciąży: krwawienia w ciąży, niewydolność szyjkowo – ciśnieniowa, ciężkie postacie gestozy ciążowej, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, niedokrwistość ciężarnych dużego stopnia, odmieniczkowe zapalenie nerek w ciąży, ciąża wielopłodowa (bliźniacza), infekcje, przeziębienie, wcześniejsze porody przedwczesne
- Pij wodę – utrzymanie właściwego nawodnienia organizmu jest czynnikiem zabezpieczającym przed przegrzaniem. Średnie zapotrzebowanie na płyny w okresie ciąży jest większe niż zwykle, szczególnie podczas wysiłku. Powinnaś wypijać 8-12 szklanek wody dziennie w zależności od temperatury, typu budowy i aktywności fizycznej. Ważne, byś uzupełniała straty wody, zanim nasili się pragnienie.
- Ćwiczące kobiety w ciąży powinny stosować dietę bogatą w złożone węglowodany, co warunkuje utratę glikogenu mięśniowego i minimalizuje ryzyko ketozy u płodu.
- Przeciwwskazane jest uprawianie ćwiczeń w czasie chorób przebiegających z gorączką.
- Należy unikać ćwiczeń wymagających wykonywania podskoków oraz gwałtownych ruchów zwłaszcza w trzecim trymestrze ciąży.
- W zalecanych programach ćwiczeń powinny się znaleźć ćwiczenia o niskim ryzyku urazów, takie jak jazda na rowerze treningowym, pływanie, spacery i niektóre ćwiczenia aerobowe.
- Przeciwwskazane są sporty, których uprawianie wiąże się z możliwością niedotlenienia, takie jak nurkowanie z aparatem tlenowym lub wspinaczka wysokogórska, a także podnoszenie ciężarów.
Jeżeli jesteś w ciąży powyższy treningi wykonuj co drugi dzień (3 razy w tygodniu np. poniedziałek, środa, piątek).
Wykonaj 3 serie każdego ćwiczenia po 12-15 powtórzeń, rób przerwy i słuchaj swojego organizmu.
Zostaw Komentarz