Otyłość i nadwaga wśród dzieci

z Jeden komentarz

Czy wiesz, że według badań Światowej Organizacji Zdrowia liczba osób otyłych rośnie w zastraszającym tempie. Aktualnie jest ich TRZYKROTNIE więcej niż jeszcze 20 lat temu.

Przeogromnym problemem jest nadwaga wśród dzieci. Ostatnie badania pokazują, że cierpi na nią ponad 30% dzieci w wieku 2 – 15 lat.Niestety musimy zacząć zdawać sobie sprawę z tego, że to my dorośli, a przede wszystkim rodzice jesteśmy odpowiedzialni za ten stan!

Z badań również wynika, że nadwaga i otyłość narastają (European Childhood Obesity Surveilllance (COSI)). Wg IMiD u około 95 proc. przypadków, nadwaga i otyłość jest wynikiem PRZEKARMIANIA, a więc przyjmowania zbyt dużej ilości energii wraz z pożywieniem.

Mamy do czynienia z prawdziwą epidemią. Polskie 11-latki są znacznie bardziej otyłe niż ich rówieśnicy w Europie i USA. Wśród 12-latków wielu waży powyżej 100 kilogramów. Ze statystyk wynika również, że najwięcej otyłych dzieci jest w województwie mazowieckim, a najmniej w świętokrzyskim.

Niestety nie wszyscy wiedzą o tym, że nadmierna masa ciała jest przyczyną wielu chorób np: cukrzycy typu 2, nowotworów (rak jelita grubego, sutka, gruczołu krokowego), chorob układu krążenia (zawał serca, udar mózgu), zespołu policystycznych jajników, itd.

Nasze dzieci prędzej czy później stanął się pacjentami kardiologów, diabetologów, onkologów, psychiatrów i innych. Czy tego właśnie chcemy? Wierzyć mi się nie chce. Bo będąc mamą chcę dla swoich Córeczek jak najlepiej i wiem, że nie uszczęśliwię ich dając kolejną porcję czekoladek czy lodów. A największą radość obserwuję w momencie wspólnego aktywnego spędzania czasu.

Kochani podzielcie się w komentarzu jak Wy dbacie o zdrowie swoich pociech i udostępnijcie ten post by jak najwięcej osób wiedziało o tym w którą stronę zmierzamy. Jak nie zaczniemy reagować to za moment sytuacja wymknie się spod kontroli ????

Jedna odpowiedz

  1. Dietetyk
    | Odpowiedz

    Niestety wciąż nie przykłada się zbyt dużej uwagi do diety dziecka. Dzieci spożywają kolosalne ilości cukry, co często kończy się nadwagą i problemami zdrowotnymi…
    Dietetyk ostatnio opublikował…Antygrypina na Thermomix – domowy sposób na przeziębienieMy Profile

Zostaw Komentarz

CommentLuv badge