# jeśli się uda to będziemy PIERSI

z Brak komentarzy

2015-08-13_19.39.44

No właśnie, jeżeli nam się uda...to może problem nas nie dotknie, ale może się też udać jeśli będziemy się regularnie badać. Możemy być PIER(W)SI  i zapobiegać rozwojowi choroby. Od dwóch dni wrzucam na swoje konto na FB i na instgramie tajemnicze zdjęcia z dosyć popularnym sloganem. Tę grę słów chcę wykorzystać do promowania akcji dotyczącej profilaktyki nowotworów. Chciałabym po części zwiększyć świadomość wśród młodych ludzi i zachęcić do samobadania. Jeżeli chociaż jedna z Was sama zbada swoje piersi po przeczytaniu tego posta to akcję uznam za udaną.

Czy wiesz, że liczba zachorowań na raka wśród młodych ludzi rośnie?. Pewnie się nad tym nigdy nie zastanawiałaś, w sumie po co, przecież jesteś młoda, to Cię nie dotyczy… No właśnie często słyszy się takie odpowiedzi…

Ja też ostatnio takie słyszałam, będąc na badaniach w Centrum Onkologii. Rozmawiałam z wieloma kobietami, które mówiły „myślałam, że to mnie nigdy nie spotka, jestem przecież taka młoda, na początku drogi, aż tu nagle pewnego dnia dostałam od partnera prezent, voucher na usg piersi. Powiedziałam, żebyśmy lepiej poszli na kolację. Mój chłopak (na szczęście) postawił jednak na swoim i zaciągnął mnie na badania. Okazało się, że mam raka piersi. Jestem już po wycięciu guza, po chemioterapii, piękną mam chustę, prawda?” zakończyła rozmowę. Faktycznie piękna i ta chusta i ta dziewczyna w moim wieku… echh… łzy napłynęły mi do oczu, czekałam dalej.

Kolejna dziewczyna Lena, 32 lata, sama mnie zaczepiła zapytała co mnie tu sprowadza, odpowiedziałam „wybadałam sobie guzka na piersi… i jestem już po kilku badaniach, po usg, po biopsji, teraz czekam na mammografię…”, ona do mnie: „nie bój się, wszystko będzie dobrze… ja jestem tego najlepszym przykładem. Trzy lata temu zaszłam w ciążę, długo z partnerem się staraliśmy, byłam taaaka szczęśliwa, po 8 tygodniach czar prysł… mój ginekolog podczas rutynowej kontroli wybadał mi guzka, zlecił badania, okazało się, że rak!!! Kazali mi usunąć ciążę, ratować siebie… uparłam się i powiedziałam, że tego nie zrobię. Zrobili co mogli w ciąży, po porodzie leczyłam się dalej i zobacz, widzisz, dziś już jest wszystko dobrze. Śladu po raku nie ma. Muszę tylko robić badania kontrolne, takie jak dziś. Poczekam razem z Tobą, nie bój się…”

Już się nie boję… zbadałam się, a to jest najważniejsze, choć przyznaję życie przeleciało mi przed oczami, myślałam od razu o najgorszym, przecież mam malutkie córeczki, kochanego męża, pasję i pracę, jestem szczęśliwa, to nie może się dziać… to jest niemożliwe. 

Trochę statystyki

Wśród kobiet najczęstszym  nowotworem jest rak piersi stanowiący ponad 1/5 zachorowań na nowotwory. Nowotwory jelita grubego są drugim co do częstości nowotworem u kobiet (10%). Trzecie miejsce zajmuje rak płuca (9%). W dalszej kolejności występują nowotwory trzonu macicy (7%), jajnika (5%), szyjki macicy, nerki, żołądka i tarczycy.

Najczęściej występującymi nowotworami u mężczyzn są nowotwory płuca stanowiące około 1/5 zachorowań na nowotwory. W dalszej kolejności znajduje się rak gruczołu krokowego (13%), rak jelita grubego (12%)  i rak pęcherza moczowego (7%).  Wśród dziesięciu najczęstszych nowotworów u mężczyzn znajdują się również nowotwory żołądka, nerki, krtani, białaczki i chłoniaki.

Liczba zachorowań na nowotwory w Polsce:

rok 2000

rok 2010

mężczyźni – 58 985

mężczyźni – 70 024

kobiety – 55 886

kobiety – 70 540

źródło: Centrum Onkologii

Czy wiesz, że:

  • na raka piersi zapada rocznie 15 tysięcy kobiet
  • na raka szyjki macicy 3 tysiące kobiet
  • u mężczyzn dominuje rak jąder (schorzenie to dotyczy głownie mężczyzn przed 40 rokiem życia)
  • coraz częstszy u kobiet i mężczyzn jest również rak jelita grubego

Trendy zachorowalności na nowotwory złośliwe są zróżnicowane w zależności od grupy wiekowej.

  • Wśród najmłodszych (do 20 roku życia) w ciągu minionej dekady zachorowalność wzrastała nieznacznie w podobnym tempie u mężczyzn i kobiet.
  • Wśród młodych dorosłych (w wieku 20-44 lat) zachorowalność u kobiet jest prawie dwukrotnie wyższa niż u mężczyzn.
  • Wśród młodych kobiet ostatnie trzy dekady to okres intensywnego wzrostu zachorowalności.

(źródło: Centrum Onkologii)

Kochane postem tym chciałabym zachęcić Was do badań. Wiem wydawać się to może banalne… ale samobadanie kompletnie nic nie kosztuje, a może uratować życie. Chciałabym zwiększać świadomość wśród młodych ludzi, że mogą coś w swoim życiu zmienić, począwszy od diety, trybu życia, aktywności fizycznej. Chciałabym byście nie bały się badać. Dziś wiem, że za bardzo skupiamy się na tym co na zewnątrz, czy mamy już upragniony kaloryfer na brzuchu, czy „pelikany” już zniknęły, czy cellulit już się rozpuścił, czy wystarczająco przybieram na masie, itd. Zapominamy o tym co wewnątrz, nie badamy się. A wystarczy tylko zwykła morfologia krwi, badanie moczu, usg narządów rodnych czy samobadanie. Poniżej instrukcja jak takie samobadanie wykonać. 

Samobadanie piersi to podstawowe badanie w profilaktyce raka piersi!

Ważne jest, abyś wyrobiła w sobie nawyk samobadania piersi. Obserwacja i kontrola własnych piersi może odbywać się np. przed lustrem lub pod prysznicem.

  • Stojąc nago przed lustrem unieś ręce wysoko do góry i przyjrzyj się czy nie widzisz zmian w kształcie swoich piersi, czy skóra nie jest przebarwiona, czy nie marszczy się lub nie jest napięta.
  • To samo skontroluj trzymając ręce na biodrach. Ściśnij swoją brodawkę i sprawdź czy nie wydziela się z niej płyn.
  • Będąc pod prysznicem, połóż swoją lewą rękę z tyłu głowy, a prawą na lewej piersi. Lekko naciskając trzema środkowymi palcami zataczaj drobne kółeczka wzdłuż piersi, z góry na dół i z powrotem. Powtórz to samo z prawą piersią.
  • Wahania poziomu hormonów sprawiają, że przed miesiączką oraz w jej trakcie, piersi większości kobiet mogą być opuchnięte i nadwrażliwe. Zmienia się także nieco konsystencja ich tkanki. Z tego powodu kontrolę piersi (zarówno samobadanie, jak i USG czy mammografię) powinno wykonywać się tydzień po okresie. Pamiętaj, że nie każdy wykryty guzek jest rakiem, ale każdy należy pokazać specjaliście. Jeśli zauważysz coś niepokojącego, koniecznie udaj się do lekarza.

(źródło: www.zwrotnikraka.pl/jak-wykonac-badanie-piersi/) 

Jeżeli chciałybyście wesprzeć akcję i zachęcić jak najwięcej osób do badań to udostępnijcie ten link i zróbcie sobie zdjęcie z hashtagiem # jeśli się uda to będziemy PIERSI

IMG_20150813_192117

Badajcie się, zdrowo się odżywiajcie, bądźcie aktywni to klucz do zdrowego życia! Powodzenia!

Zostaw Komentarz

CommentLuv badge