Czy zastanawiałaś się czasem nad tym jakie jaja kupować? W jakich warunkach są hodowane kury, znoszące jaja, które potem jemy? Czym są karmione? I co oznaczają cyfry znajdujące się na skorupce jajka? Postaram się po krótce odpowiedzieć na te pytania. Prawda jest taka, że chodzi o to by kupować jaja od szczęśliwych kur, czyli od kur z wolnego wybiegu. Wówczas mamy pewność, że jajko jest zdrowe i pełne wartości odżywczych.
Co oznaczają więc kody na skorupce jajka X-YY-AABBCCDD? Przede wszystkim uzyskamy informacje o jakości jajka i warunkach w jakich zostało zniesione. Warto w tym miejscu jeszcze dodać, że jajko kupione w sklepie posiada oznaczenie, wspólne dla całej Unii Europejskiej. Informuje o wielkości jajka, sposobie chowu kur, kraju pochodzenia i producencie.
Znaczenie poszczególnych elementów kodu jest następujące:
X – oznacza sposób, w jaki hodowane są kury:
0 – ekologiczny
1 – wolny wybieg
2 – ściółkowy
3 – klatkowy
YY – jest symbolem kraju, z którego pochodzą jajka (np. PL dla Polski).
AABBCCDD – wskazuje bezpośrednio na producenta (weterynaryjny numer identyfikacyjny), a konkretnie:
AA – kod województwa
BB – kod powiatu
CC – kod zakresu działalności
DD – kod firmy.
3,2,1,0 – dzięki tej liczbie uzyskamy informacje czy kura, która zniosła jajko była traktowana jak kura, czy jak maszyna do produkcji.
3 – chów – klatkowy – oznacza, ze kura żyła w klatce, nie widziała słońca, ani nie jadła trawy. Ten sposób hodowli uznawany jest za nieetyczny i zabroniony w wielu krajach UE. W klatkach jest tak strasznie mało miejsca, że kury nie są w stanie się obracać i rozprostować skrzydeł. Mają też obcinane dzioby, by nie raniły się w takiej ciasnocie. Faszerowane są również antybiotykami, by były zdrowe, karmione preparatami modyfikowanymi genetycznie mającymi wzmóc jej nośność. Przez takie warunki kury są agresywne i zestresowane.
2 – chów ściółkowy – Kura z chowu ściółkowego różni się od kury z chowu klatkowego tym, że pod jej nogami znajduje się piasek albo ściółka i może sobie grzebać. Pamiętajmy o tym, że kura jak jest pozbawiona możliwości grzebania to deformują jej się nóżki i pazury. Reszta warunków pozostaje bez zmian jak w przypadku chowu klatkowego.
1 – chów wolnowybiegowy – kury mogą opuszczać kurnik, karmione są paszą, siedzą na grzędach, kąpią się w piasku.
0 – chów ekologiczny – kury są karmione trawą i ekologiczna karmą, niemodyfikowanym ziarnem, żyją na wolnym wybiegu, mogą skubać dżdżownice, trawę, chwasty i zażywać kąpieli w piasku Ich jaja są najzdrowsze i zawierają najwięcej witamin. Te jajka kupuj.
Zwracaj również uwagę na wielkość jajek. Wybieraj te mniejsze, co najmniej z dwóch powodów:
- duże jajka wskazują na mało ekologiczny sposób karmienia kur, który może być także szkodliwy dla jedzących je ludzi
- duże jajka mają cienkie skorupy, które łatwo pękają podczas gotowania.
Wielkość jajek sklasyfikowana jest w następujący sposób:
- S – małe, o wadze poniżej 53g
- M – średnie, o wadze 53g – 63g
- L – duże, o wadze 63-73g
- XL – bardzo duże, o wadze powyżej 73g.
fot. Fotolia
3 Odpowiedzi
Natalia The
Od czasu kiedy przeczytałam Twój wpis o jajkach kupuje tylko zerówki.O Bozzeee że człowiek taki nieświadomy 🙁
Edyta Litwiniuk
Cieszę się 🙂 że człowiek już uświadomiony 🙂
Ania
Dzięki za uświadomienie 😉 Pozdro