- Herbaty z cytryną
Sok z cytryny uaktywnia glin zawarty w herbacie, zamieniając go w cytrynian glinu – związek, który powoduje poważne zmiany w mózgu, także chorobę Alzheimera.
- Pomidorów z twarogiem
Kwasy zawarte w pomidorach łączą się z wapniem występującym w białym serze. Powstają wówczas nierozpuszczalne kryształki, które mogą wywoływać silne bóle stawów.
- Ogórków z pomidorami
Ogórki zawierają askorbinazę – enzym utleniający witaminę C. Kilka plasterków ogórka dodanych do sałatki pozbawia ją witaminy C.
- Ciasta drożdżowego z herbatą
Garbniki występujące w herbacie, nadające jej gorzkawy smak ograniczają wchłanianie m.in. białek, żelaza, magnezu, cynku. Niszczą też witaminę B1.
- Kawa i herbata z nabiałem
Kwas szczawiowy zawarty w kawie i herbacie łączy się z wapniem znajdującym się w nabiale i w ten sposób tworzą się szczawiany, które odkładają się w postaci kamieni w drogach moczowych.
- Czerwone wino z mięsem
Zawarte w winie garbniki uniemożliwiają wchłanianie żelaza, które znajduje się w mięsie takim jak: dziczyzna, wątróbka, wołowina, wieprzowina.
- Ryby i warzywa kapustne
Ryby morskie i owoce morza są źródłem jodu. Nie powinno się ich łączyć z warzywami kapustnymi ponieważ wiążą jod i uniemożliwiają jego wchłanianie.
- Olej słonecznikowy i ryby morskie
Ryby morskie są źródłem kwasów omega-3. Olej słonecznikowy zawiera natomiast kwasy omega-6, będące silnym konkurentem dla kwasów omega-3, których jest znacznie mniej w organizmie. Złe proporcje kwasów tłuszczowych (tzn. dużo kwasów omega-6, a mało omega-3) mogą być przyczyną szybszego starzenia się organizmu.
fot. Fotolia
Zostaw Komentarz