Doskonale wiesz, że lubię pieczywo i nie wyobrażam sobie bez niego dnia. Zawsze myślałam, że w chlebie znajduje się mąka, woda, zakwas i sól. Ale raz sparzyłam się i meeega zdziwiłam, bo gdy byłam w pierwszej ciąży i miałam cukrzycę to strasznie wywindowało mi cukier po zjedzeniu kanapki. Przyznam, że trochę się zdziwiłam, bo po kromce chleba tego się nie spodziewałam.
Z ciekawości więc zajrzałam na etykietę.
Od czasu pierwszej ciąży ten nawyk wszedł mi w krew. Nie przypuszczałam ile składników (niekoniecznie zdrowych) można władować do chleba, wędliny i chrzanu!!!! Wtedy właśnie z takimi produktami jadłam kanapkę i nawet jak się później okazało w chrzanie był cukier!
Byłam w szoku!!! Odkąd jestem mamą to robiąc zakupy w pierwszej kolejności sprawdzam skład danego produktu. Wiem, że pieczywo może być zdrowe, więc postanowiłam pobawić się w detektywa i poszukać najbardziej odpowiedniego dla mnie i mojej rodziny. Dla mnie to priorytet, by moim Córeczkom dawać tylko to co najlepsze.
Wracając do chleba.
W pierwszej kolejności zwróć uwagę na liczbę składników. Jak już wcześniej wspomniałam dobrze by było gdyby pieczywo zawierało tylko cztery składniki: mąkę, zakwas, wodę i sól. Unikaj pieczywa, które naszpikowane jest składnikami, których nazw nie rozumiesz oraz pieczywa zawierającego substancje słodzące, takie jak, np.: syropy, słód, cukier, itp.
Zwracaj też uwagę na to z jakiej mąki powstał chleb i jaki procent jej zawiera. Idealnie by było jakby to była mąka pełnoziarnista i stanowiła znaczny procent składu, a nie tylko 0,003 % 😊
Bardzo byłoby miło, gdyby dodatkowo w wybranym przez Ciebie chlebie znajdowały się np. ziarna słonecznika, dyni, siemię lniane, jagody goji lub orzechy czy czarnuszka.
My ostatnio postawiliśmy na tradycyjne pieczywo, takie jak:
CHLEB PEŁNOZIARNISTY, który w swoim składzie zawiera jedynie 3 składniki: mąkę żytnią, wodę i sól. Wow!!! Jeszcze takie chleby istnieją 😊 Ma niski indeks glikemiczny (IG 38), więc jest idealny dla osób odchudzających się, ale też dla cukrzyków.
Drugi mój wybór to CHLEB CZYSTOZIARNISTY, który z kolei nie zawiera w ogóle mąki i drożdży. Za to w jego składzie znajdziesz aż 9 różnych ziaren. Jest bardzo odżywczy i również może pochwalić się niskim indeksem glikemiczny (IG 21).
Kolejny produkt o którym warto mówić i który jest już z nami dosyć długo to BUŁKA BETA, która podpasuje osobom lubiącym pszenne pieczywo z jednocześnie niskim indeksem glikemiczny (IG 49). Jest idealna dla diabetyków, bo znajdujący się w niej beta-glukan obniża indeks glikemiczny spożywanych pokarmów.
A poniżej przedstawiam Ci 12 propozycji na pyszne i zdrowe kanapki:
Kanapka z twarożkiem i żółtą papryką
Kanapka z twarożkiem i kiszonym ogórkiem
Kanapka z paprykowym humusem
Kanapka z masłem i awokado
Kanapka z masłem, sałatą lodową i pomidorem
Kanapka z humusem i zielonym ogórkiem
Kanapka z masłem, sałatą lodową i papryką
Kanapka z twarożkiem
Kanapka z twarożkiem i szczypiorkiem
Kanapka z łososiem i awokado
Kanapka z dżemem truskawkowym bez cukru
Kanapka z masłem orzechowym
Napisz mi koniecznie z czym Ty lubisz zjadać kanapki ? 🙂
Tekst powstał we współpracy z Piekarnią Putka.
Photo by Alison Marras on Unsplash
Zostaw Komentarz