Zainspirowana dzisiejszą rozmową ze znajomą postanowiłam Was o coś zapytać. Mamy wrzesień, powroty po wakacjach do pracy, do szkoły i… powroty do fitness klubów. Tak, tak wrzesień jest takim okresem kiedy po urlopie wracamy nieco sfrustrowani, że znów z formą nie zdążyłyśmy na czas. Na fali motywacji zapisujemy się by wylewać z siebie siódme poty ćwicząc 5 razy w tygodniu bez wytchnienia i jeść jedynie liście sałaty. Po czym po chwili wszystko pęka. Jesteśmy osłabione, zmęczone, nie mamy ochoty wyjść na trening i znowu zapychamy się bułkami, niezdrowym żarciem i tyjemy. Takie zamknięte koło. A w maju znowu będziemy wpisywać w wyszukiwarkę „jak szybko schudnąć przed urlopem?”. Dlatego ja zawsze będę Was namawiała do rozsądnych wyborów żywieniowych na co dzień i do ruchu. Dlatego poniżej przygotowałam dla Was 5 inspiracji na obiady, które zawsze możecie zabrać ze sobą do pracy. A więcej przepisów znajdziecie też w moim e-booku „Fit Posiłki Dla Całej Rodzinki”. Ponad 100 inspiracji na śniadania, obiady i kolacje. I koniecznie nie odpuszczajcie. Kształtujcie formę nie na lato, a na lata. Ok? Dajcie znać jak było u Was? Frustracja formą czy zdążyliście?
Indyk w szpinakowym pesto
SKŁADNIKI:
- 4 piersi z indyka
- 1 łyżka kokosowego
- 200 g ryżu brązowego
- 1 łyżka miodu
- 2 czerwone cebule
- Pół granatu
- Sól
- na pesto:
- 200 g szpinaku
- 120 ml oleju rzepakowego
- 4 łyżki startego parmezanu
- 120 g łuskanego słonecznika
- sól i pieprz
Rozgrzej piekarnik do 180 stopni. Natłuść naczynie żaroodporne olejem i umieść w niej piersi z indyka posmarowane miodem i oprószone solą. Dodaj pokrojoną w ćwiartki cebulę. Piecz przez 25 minut. Przygotuj pesto, miksując wszystkie składniki razem. Dopraw solą i pieprzem. Piersi z indyka z cebulą podawaj z pesto, ryżem oraz z ziarenkami granatu.
Kotlety z ciecierzycy
SKŁADNIKI:
- Cebula
- Pół łyżeczki chili mielonego
- Pół łyżeczki kminu rzymskiego
- Pół szklanki mąki pszennej
- Łyżka oleju rzepakowego
- 3 ząbki czosnku
- Puszka ciecierzycy
- Pęczek natki pietruszki
- Garść świeżej kolendry
- Łyżeczka soli
Sos tahini:
- 1,5 szklanki jogurtu naturalnego
- Ćwiartka szklanki tahini (pasty sezamowej)
- 2 łyżki soku z cytryny
Rozgrzej patelnię i wsyp na nią kmin rzymski. Podpraż przez moment i przełóż do moździerza, by go utrzeć. Do blendera dodaj ciecierzycę (odsączoną), kolendrę, sól, natkę pietruszki, chili i kmin. Całość zblenduj. Następnie dodaj posiekaną cebulę, wyciśnięty czosnek i mąkę. Wszystko ponownie zblenduj. Z powstałej masy formuj małe kotleciki i układaj je na rozgrzanej patelni. Smaż z obu stron, aż się delikatnie zarumienią. Kotleciki podawaj z sosem tahini. Składniki sosu po prostu ze sobą wymieszaj.
Papryka z pomidorami i czosnkiem
SKŁADNIKI:
- 3 papryki żółte
- 3 papryki czerwone
- Świeża bazylia
- Sól i pieprz
- Łyżeczka miodu
- Łyżka białego octu winnego
- Szczypta gałki muszkatołowej
- 2 cebule
- pomidory
- 4 ząbki czosnku
- 4 łyżki oliwy z oliwek
- 400 g makaronu pełnoziarnistego
Na 2 łyżkach oliwy zeszklij pokrojoną drobno cebulę. Dodaj do niej miód i smaż jeszcze minutę. Paprykę pokrój w paski, pomidory sparz, obierz ze skóry i pokrój w kostkę, a czosnek wyciśnij. Wszystko te składniki dodaj do cebuli i dobrze wymieszaj. Dopraw solą i pieprzem i skrop pozostałą oliwą. Całość przełóż do żaroodpornego naczynia, włóż do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i piecz 25 minut. Wyjmij z piekarnika, polej octem, dopraw solą, pieprzem i gałką, posyp świeżą bazylią. Całość wymieszaj. Podawaj na ciepło z makaronem.
Placuszki z cukinii i chili
SKŁADNIKI:
- 2 cukinie
- 1/2 szklanki płatków owsianych
- Świeży koperek
- Sól i pieprz do smaku
- 1 ząbek czosnku
- Skórka z cytryny
- 100 g sera ricotta
- 1 papryczka chili
- 2 jajka typu „0”
Wymieszaj startą cukinię, ser ricotta, startą skórkę cytryny, jajka, wyciśnięty czosnek, posiekaną papryczkę chili, koperek, sól i pieprz. Dobrze wymieszaj, a następnie dodaj płatki owsiane i ponownie wymieszaj. Rozgrzej patelnię i formuj małe placuszki. Smaż aż się zarumienią.
Pieczone buraczki z fetą
SKŁADNIKI:
- 3 buraki czerwone
- Żółta papryka
- Czerwona papryka
- 4 pomidory
- 3 ząbki czosnku
- wyciśniętego
- Marchewka
- Czerwona cebula
- Zielona papryka
- 150 g sera feta
- Szklanka kaszy jaglanej
- 500 ml wody
- 2 łyżki lubczyku
- 5 łyżek oliwy z oliwek
- Garść natki pietruszki
Nastaw piekarnik na temperaturę 180 stopni. Wszystkie warzywa z lubczykiem (oprócz pomidorów) włóż pokrojone do naczynia żaroodpornego. Wszystko skrop oliwą i włóż do piekarnika na około 50 minut. Równolegle ugotuj kaszę jaglaną. Do upieczonych warzyw dodaj czosnek oraz fetę pokrojoną w kostkę. Na krojone w kostkę pomidory, rozsyp ugotowaną kaszę i upieczone warzywa. Całość oprósz solą i pieprzem i ponownie włóż do piekarnika na 15 minut. Po wyjęciu oprósz drobno posiekaną pietruszką.
fot.BROOKE LARK
Zostaw Komentarz