- Węglowodany proste, należy ograniczyć do minimum. Należą do nich: cukier, miód, dżemy, ciastka, cukierki, wyroby czekoladowe.
- Owoce, soki owocowe, przetwory owocowe należy spożywać w ograniczonych ilościach tylko do godziny 18.
- Soki owocowe należy pić rozcieńczone z wodą w stosunku 1:1 (pół szklanki soku + pół szklanki wody-nie więcej niż jedna szklanka tak rozcieńczonego napoju do jednego posiłku).
- Przeciwwskazane są słodziki oraz produkty, które zawierają je w składzie.
- Węglowodany złożone zawarte przede wszystkim w przetworach zbożowych: pieczywie pełnoziarnistym, makaronach pełnoziarnistych, grubych kaszach, ryżu dzikim i brązowym, płatkach owsianych, jęczmiennych, suchych nasionach roślin strączkowych należy spożywać w kontrolowanych ilościach.
- Produkty zawierające węglowodany złożone powinny wchodzić w skład każdego posiłku.
- Połowa zapotrzebowania na białko, powinna być pokryta przez białko pełnowartościowe pochodzenia zwierzęcego (chude mięso, ryby, jaja, mleko i przetwory mleczne).
- Należy spożywać produkty pochodzenia zwierzęcego z niską zawartością tłuszczu.
- Powinno się ograniczyć podaż tłuszczów zwierzęcych na korzyść tłuszczów roślinnych oraz kwasów omega 3.
- Kobiety ciężarne powinny unikać produktów i potraw tłustych.
- Wskazane są następujące techniki kulinarne: gotowanie w wodzie i na parze, pieczenie w folii lub pergaminie, duszenie w sosie własnym bez obsmażania, grillowanie (wyłącznie na tackach). Smażenie jest przeciwwskazane.
- Warzywa należy spożywać do każdego posiłku głównego (a najlepiej do każdego posiłku).
fot. Fotolia
3 Odpowiedzi
Kasia
Pani Edyta czy jak Pani była w ciąży to stosowała się Pani do tych rad powyżej czy robiła coś jeszcze? Nie chcę za dużo przytyć w czasie ciąży bo jestem modelką i chcę szybko wrócić do pracy o porodzie dlatego chciałabym by mi Pani napisała. Proszę mi również napisać jak mogę się z Panią skontaktować w sprawie rozpisania diety i na trening personalny bo nie wiem czy Pani czyta takie komentarze albo czy w ogóle one do Pani dochodzą
Kate
Takie zasady stosowałam przed ciążą. Dieta, bieganie, ćwiczenia. W ciąży trzeba trochę odpocząć, jeść rozsądnie. Dzieciaczkom potrzeba zarówno cukru jak i tłuszczu. Wszystko z umiarem drogie Panie 🙂 A dietę i walkę o figurę proponuję zacząć po porodzie, gdy nie będzie to ingerować w rozwój maluszka 😉 Ja daję sobie 3 miesiące na odzyskanie kondycji 🙂 Wiem, że się uda. Kasia, 6.5 miesiąc ciąży, +1.5 kg. Pozdrawiam przyszłe mamuśki!
Edyta Litwiniuk
Zgadzam się z Tobą Kasiu w zupełności. Umiar jest najważniejszy 🙂 we wszystkim.Życzę Ci szczęśliwego rozwiązania 🙂 Dziękuję, że odwiedziłaś moją stronę i zapraszam częściej 🙂