Jak jest z mięśniami brzucha po porodzie?

z 5 komentarzy

edi

Rozszczep mięśni brzucha – diastasis recti

Czy wiesz, że rozszczep mięśni brzucha nie dotyczy tylko kobiet, które były w ciąży? Dotyka również mężczyzn i dzieci.
Ale ja dziś skupię się na pociążowych brzuszkach. Bo prawda jest taka, że rozszczep mięśni brzucha dotyka bardzo wielu z nas.  A co tu dużo mówić, taką wiedzę powinniśmy wynieść od naszego lekarza prowadzącego, ze szkoły rodzenia albo ze szpitala.

Skąd się to bierze? Podczas ciąży rosnąca macica rozciąga mięśnie ściany brzucha, jest to główna przyczyna zmiany w budowie ściany brzucha. Ale swoją rolę odgrywają tutaj również zmiany hormonalne, dzięki którym nawet początkowo mały brzuszek jest w stanie pomieścić duże dziecko.

Najpowszechniej występuje zmiana kształtu – uwypuklenie w linii środkowej brzucha, które wynika z rozejścia się mięśni prostych brzucha (określane również jako rozstęp mięśni prostych brzucha).

Pogorszenie kształtu brzucha wynika z rozsunięcia się mięśni prostych brzucha, które w warunkach prawidłowych przylegają do siebie w linii środkowej ciała (pęczki mięśniowe biegną równoległe od łuku żebrowego do spojenia łonowego).

Stopień oddalenia od siebie mięśni prostych brzucha może być różny. Najmniejsze zmiany polegają jedynie na niewielkim uwypukleniu pojawiającym się przy napięciu mięśni ściany brzucha. Gdy zmiany są zaawansowane – spowodowane rozejściem mięśni prostych oraz  zwiotczeniem całej ściany brzucha (do tego zwykle dochodzi odkładanie się w ścianie brzucha tłuszczu lub też schudnięcie po porodzie) – budowa brzucha może przypominać stan w ciąży. Może stanowić to problem.

Rozejście mięśni pojawia się głównie w drugim lub trzecim trymestrze ciąży. Po porodzie mięśnie mogą się częściowo do siebie zbliżyć. Pewne ustępowanie zmian występuje w całym pierwszym roku po porodzie.

Pojawiają się wówczas bóle grzbietu, utrudnienia w prostowaniu zgiętego tułowia oraz wykonywanie typowych, codziennych czynności. Dla nas kobiet stresujący bywa przede wszystkim aspekt wizualny.

A co sprzyja rozejściu mięśni prostych brzucha po ciąży:

  • Ciężarna w wieku ponad 35 lat
  • Ciąża mnoga
  • Ułożenie dziecka w macicy, powodujące silne uwypuklenie brzucha
  • Wysoka waga urodzeniowa dziecka
  • Liczne, przebyte ciąże.

Ponadto niestety, większe zagrożenie jest dla kobiet o delikatnej budowie ciała. Są to zwykle szczupłe, wiotkie i młode dziewczyny, które rodzą duże dzieci z wysoką wagą. Ich mięśnie i rozcięgna w ścianie brzucha były delikatne już przed ciążą. Duży brzuch w ciąży powoduje takie zmiany, że nie mają szans na ustąpienie. Brzuch pozostaje rozciągnięty i zdeformowany.

Uważa się również, że nasilone ćwiczenia brzucha wykonywane w ciąży mogą przyczyniać się do rozejścia mięśni prostych brzucha.

Jak zbadać, czy problem mnie dotyczy?

Należy położyć się na plecach, pod głowę poduszka, nogi zgięte w biodrach i kolanach, stopy oparte na podłożu. Jedną ręką podeprzeć głowę. Wziąć głęboki wdech i przy wydechu unieść ramiona z poduszki. Do pomiaru wykorzystać palce (drugą podpieramy głowę). Wyprostowane i połączone palce przeprowadzamy wzdłuż całej kresy białej, od żeber do spojenia łonowego.

W tym miejscu, gdzie oba połączone palce można wsunąć pomiędzy mięśnie (wpadają jakby do wnętrza brzucha) występuje rozejście mięśni prostych brzucha. Test na rozejście jest wówczas pozytywny.

Należy ocenić całość kresy białej – rozejście najczęściej, najszersze zwykle jest na wysokości pępka. Zmiany o niewielkim nasileniu sięgają 3-5 cm powyżej i poniżej pępka. Duże rozejście może objawiać się poszerzeniem na 3-4 palce rozpoczynającym się wysoko w nadbrzuszu i kończące się na dole brzucha.

Odstęp mięśni na trzy palce – potwierdza rozejście mięśni prostych brzucha.

 

5 Odpowiedzi

  1. Misia K
    | Odpowiedz

    Nie wierzę 🙂 wyglądasz wspaniale też tak chcę.

  2. Edyta Litwiniuk
    | Odpowiedz

    Dziękuję 😉

  3. Katrina
    | Odpowiedz

    Przepięknie wyglądasz 😉

    • Edyta Litwiniuk
      | Odpowiedz

      Dziękuję ♡

  4. Aga
    | Odpowiedz

    Czyli tylko chirurg?
    Niestety, po pierwszej ciąży zaczęłam ćwiczyć za wcześnie brzuch.
    Teraz jestem w kolejnej i zastanawiam się, czy jeśli wytrzymam do roku bez ćwiczeń konkretnie brzucha- coś mi to pomoże i „kresa się zejdzie”.
    Wszędzie pokazują aktywne mamy jak trzaskają brzuszki z niemowlętami ale nikt nie zwraca uwagi na problem diastasis rectis abdominis- rozstępu mięśnia prostego brzucha.

    Jestem fizjoterapeutą, ale ginekologia nigdy mnie nie interesowała i mam za swoje. Zapomniałam się… Taki jest nacisk na dzisiejsze matki.

Zostaw Komentarz

CommentLuv badge